Bohumínské bunkry jsou v anketě Česká a slovenská stavba století

11.08.2018
Prvorepublikové bunkry na Bohumínsku v anketě České a slovenské stavby století. Československé opevnění, včetně staveb v Bohumíně, se dostalo mezi 64 nejlepších staveb v České republice. Anketa probíhá na webu www.stavbystoleti.cz u příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky.

„Jsme velmi rádi, že se do výběru staveb dostalo také československé opevnění, které máme i v Bohumíně a o které se snažíme co nejlépe pečovat, protože stejně jako hrady, zámky či jiné stavby, nám připomíná naší minulost a je součástí kulturního dědictví,“ říká za Klub vojenské historie Bohumín Michal Hejda.

Systém stálého opevnění, který vybudovala Československá republika v zhoršující se mezinárodní situaci 30. let, je považován za jeden z nejpropracovanějších v Evropě. Kombinoval objekty lehké a těžké obrany s protipěchotními a protitankovými překážkovými úseky. Náročná výstavba probíhala velmi pomalu. Nakonec bylo z plánovaných 1 276 pěchotních srubů dobudováno jen 263. Systém mělo doplnit více než 15 000 lehkých pevností.

V Bohumíně si můžete prohlédnout pěchotní srub MO-S5 Na Trati, situovaný poblíž Starého Bohumína. Srub byl dokončen v roce 1936, aby sloužil obraně hranic. Dnes je kulturní památkou v majetku města. Muzeum, které provozuje Klub vojenské historie Bohumín, má až do září otevřeno každý víkend od  14 do 18 hodin. Prohlídky začínají vždy v celou hodinu.

Převzato ODTUD

Aktuálně z Karvinska